Działalność chóru Emmanuel w 2004 roku

W roku 2004 chór Emmanuel wykazał się dużą aktywnością pod względem wyjazdów pielgrzymkowych. Na przestrzeni tego roku było ich cztery. Najciekawszą pielgrzymką był wyjazd za wschodnią granicę, który odbył się w dniach od 9 do 13 czerwca, prowadził do Lwowa i Ziemi Podolskiej. Organizatorem pielgrzymki była pani Maria Różańska, duszpasterzem ks. Józef Fejdasz z Domu Księży Seniorów w Korczynie. W pielgrzymce udział wzięli: R. Biedka, J.. Bryg, J. Ciepiela, Z. Draguła, R. Dudek, L. Gasztych, K. Homa, J. Kwaśny, S. Miłoś, R. Olszowy, T. Rogoziński, M. Rózańska, M. Sawicka, I. Sobolewska, E. Sondej, W. Waltoś, A. Zięba. Oprócz chórzystów w pielgrzymce uczestniczyło 24 inne osoby. W Żółkwi uczestniczymy w Mszy św. (podczas której śpiewamy pieśni z naszego repertuaru) oraz nabożeństwie ku czci Serca Jezusowego. Na zakończenie pan Edward Sondej zaśpiewał pieśń „Stary krzyż”. Piękne słowa, perfekcyjne wykonanie i atmosfera wnętrza zrobiły duże wrażenie. Po zakończeniu Eucharystii tamtejszy proboszcz przedstawił nam historię kościoła i problemy związane z jego renowacją.
Na nocleg przyjeżdżamy wieczorem do Lwowa. Późny przyjazd sprawił, że w hotelu po godz. 22 nie było już bieżącej wody. Drugiego dnia pielgrzymki uczestniczymy we Mszy św. w Katedrze Lwowskiej, podczas której śpiewamy pieśni z naszego repertuaru. W programie mamy także zwiedzanie miasta Lwowa i jego zabytków, Cmentarza Łyczakowskiego oraz Orląt Lwowskich. Zwiedzając tę fascynującą nekropolię składamy kwiaty na grobie Marii Konopnickiej, zatrzymujemy się także przy grobach G. Zapolskiej, S. Banacha, B. Dybowskiego, A. Grottgera, F. Smolka, K. Szajnacha. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich modlimy się za dusze poległych obrońców Lwowa. Na zakończenie spotykamy się z przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi i wpisujemy do księgi pamiątkowej. Wieczorem udajemy się do Lwowskiego Teatru Opery i Baletu na operę „Nabucco” G. Verrdiego.
W piątek 11 czerwca wyruszamy w dalszą drogę, tak zwaną trasą „Złotej Podkowy”. Zwiedzamy miasta: Olesko, Podhorce, Złoczów, poznając historię zabytkowych zamków na Kresach. Wieczorem przyjeżdżamy do Kamieńca Podolskiego, gdzie zakwaterowaliśmy się na noc u ojców Paulinów. Rano, po Mszy św. mamy okazję zwiedzić słynną twierdzę kamieniecką. Kolejne miejscowości, które w trakcie pielgrzymki zwiedzaliśmy, to: Chocim, Czortków, Buczacz, Jazłowiec, Stanisławów, Stryj, Sambor, Drohobycz, Truskawiec.
Kolejna pielgrzymka chóru Emmanuel w 2004 roku wiodła do SkarżyskaKamiennej, Niepokalanowa i Warszawy. Głównym celem naszej pielgrzymki była bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie chór Emmanuel miał wykonać oprawę muzyczną Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio. Organizatorami pielgrzymki byli: Renata Biedka oraz ks. Grzegorz Wojnar, który był również duszpasterzem pielgrzymki. W pielgrzymce udział wzięli: C. Batóg, Z. Barczak,. R. Biedka, M. Chmiel, J. Ciepiela, Z. Draguła, J. Drozd, R. Dudek, K. Dziama, D. Gasztych, L. Gasztych, I Haśko, K. Kamińska, J. Kwaśny, Katarzyna Michalik, Kinga Michalik, J. Laskowska, M. Łukasiewicz, B. Mazera, S. Miłoś, Aleksander Nazimek, Andrzej Nazimek, R. Olszowy, J. Pelc, H. Prucnal, T. Rogoziński, M. Różańska, M. Sawicka, A. Sobkowiak, I. Sobolewska, Z. Szostek, Z. Szubryt, W. Waltoś, A. Wojtyło, A. Zięba, B. Zięba.
W pielgrzymkę wyruszyliśmy 31 lipca. Tego dnia byliśmy w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku  Kamiennej. W czasie Mszy św. śpiewaliśmy: „Anioł Pański”, „Umiłowałeś nas do końca”, „W sakramencie utajony” oraz „Sancta Maria”. Kolejnym miejscem, w które dotarła nasza pielgrzymka, był klasztor sióstr Niepokalanek w Szymanowie, w którym modliliśmy się przed cudowną figurą Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej. Następnie udaliśmy się do Niepokalanowa oraz Żelazowej Woli. Pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy od kościoła N.M.P. Królowej Świata. Z tym kościołem szczególną więź łączy księdza Grzegorza Wojnara, gdyż właśnie w nim odprawił swoją pierwszą Mszę świętą. Bardzo serdecznie przyjął nas proboszcz parafii, ks. Józef Gromek. Zaśpiewaliśmy podczas Mszy św. „Sancta Maria”, „Laudate Dominum” oraz „Anioł Pański”. Następnie udaliśmy się do kościoła Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie na przykościelnym cmentarzu znajdował się wówczas grób ks. Jerzego Popiełuszki.

W 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 2004 roku), w bazylice Św. Krzyża w Warszawie miała miejsce uroczysta Msza św., do której nasz chór wykonał oprawę muzyczną. Msza była transmitowana „na żywo” przez Polskie Radio. Koncelebrowali ją księża Józef Jachimczak oraz Grzegorz Wojnar. Na wejście, razem z wiernymi zaśpiewaliśmy „Boże, lud Twój”. Psalm responsoryjny między czytaniami zaśpiewał solo Zdzisław Szostek. Werset aklamacji „Alleluja” przed Ewangelią zaśpiewał solo Władysław Waltoś, a chór wykonał refren. Podczas ofiarowania śpiewaliśmy „Sancta Maria”, a w czasie komunii „W sakramencie utajony”. Na zakończenie Mszy św., wspólnie z wiernymi śpiewaliśmy „Boże coś Polskę”. Po zakończeniu transmisji radiowej chór zaśpiewał jeszcze trzy pieśni: „Anioł Pański”, „Laudate Dominum” oraz „Bogarodzica”. Po zakończeniu Mszy św. zwiedzaliśmy warszawskie Śródmieście oraz Wilanów.
Parę dni później, 7 sierpnia 2004 r. chór Emmanuel pielgrzymował do Miejsca Piastowego. Celem wyjazdu był udział w odbywającym się tam co miesiąc pokutnym nabożeństwie fatimskim. W planie pielgrzymki było także poznanie innych miejsc, takich jak: sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi, sanktuarium Św. Jana z Dukli oraz pustelni, w której ten święty przebywał. W Miejscu Piastowym uczestniczyliśmy w nabożeństwie fatimskim. Rozpoczęło się ono procesją z Figurą Matki Bożej, na zakończenie której nasz chór zaśpiewał „Anioł Pański”. Następnie odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. W jej trakcie zaśpiewaliśmy „Alleluja” z wersetem, „W sakramencie utajony”, „Umiłowałeś nas do końca”. W dalszej części uroczystości poprowadzona została procesja, w trakcie której mieliśmy okazję zaśpiewać: „Ślubowanie”, „Bogurodzica”, „Laudate Dominum”, „Sancta Maria”.
Warto wspomnieć, że chór Emmanuel uczestniczył także w pielgrzymce do Niechobrza, do której wybrał się 4 stycznia 2004. Przed Mszą św., w jej trakcie oraz po zakończeniu chór zaśpiewał 13 kolęd.
Oprócz pielgrzymek, chór Emmanuel brał udział w koncertach i przeglądach pieśni religijnej. W trakcie całego roku wystąpił osiem razy, a były to:

  • Koncert Bożonarodzeniowy w Żołyni (4 stycznia – Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni)
  • Koncert Kolęd w Katedrze Rzeszowskiej (10 stycznia)
  • Koncert Kolęd w Boguchwale (11 stycznia – parafia Św. Stanisława Biskupa w Boguchwale)
  • Koncert Kolęd w kościele M.B. Saletyńskiej (17 stycznia)
  • XIII Koncert Wielkanocny „Alleluja” (18 kwietnia – kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie)
  • Koncert Pieśni Maryjnych (22 maja – kościół M.B. Saletyńskiej w Rzeszowie)
  • VI Przegląd Pieśni Eucharystycznych (6 czerwca – parafia Świętej Rodziny w Rzeszowie)
  • VIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo” (15-16 października – kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie). W konkursie zajęliśmy II miejsce.

Chór wielokrotnie wykonywał także oprawę muzyczną Mszy świętych odprawianych zarówno w macierzystej parafii, jak również poza nią. Ponadto poprowadził dwie adoracje: adorację żłóbka oraz adorację grobu Pańskiego.
Tego roku obchodziliśmy piątą rocznicę działalności chóru Emmanuel. Świętowanie rocznicy połączone zostało z corocznym spotkaniem opłatkowym i odbyło się 25 stycznia. Rozpoczęło się Mszą św., a oprawę muzyczną stanowiły kolędy: „Gore gwiazda”, „Boże Dziecię”, „Już pasterze”, „Noc cicha w śnie” oraz „Dziecino święta”.
Po zakończeniu Eucharystii spotkaliśmy się w salce na plebani. Wśród zaproszonych gości byli m.in. ks. proboszcz Stanisław Tomkowicz, ks. Grzegorz Wojnar, pierwszy dyrygent chóru pan Klemens Gudel wraz z małżonką Marią, pierwsza prezes chóru pani Józefa Bryg, pani Hanna Olszowy oraz dyrygent orkiestry parafialnej pan Jan Bałchan. W trakcie spotkania, ks. Tomkowicz odsłonił pamiątkową tablicę, którą przygotowali: Renata Biedka, Dorota Gasztych z mężem Leszkiem oraz Stefan Miłoś, Grażyna Migut i Halina Blajer. Jubileuszowa tablica „aniołków” bardzo wszystkim się podobała. Niespodzianką była „Szopka jubileuszowa”, a właściwie kuplety na temat poszczególnych chórzystów, chóru i osób z nim związanych, przygotowana i zaprezentowana przez zespół wykonujący pamiątkową tablicę. W ten rocznicowo – opłatkowy wieczór nie mogło zabraknąć także wspólnego kolędowania.

W roku 2004 chór Emmanuel nagrał pierwszą swoją płytę, na której znalazło się pięć utworów: „Sancta Maria”, „Serce Zbawiciela”, „W porannej ciszy”, „Anioł Pański”, „Alleluja Jezus żyje”. Muzyka do płyty została zarejestrowana w dolnym kościele. Mały nakład płyty sprawił, że rozeszła się ona w wąskim kręgu osób.

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj