Działalność chóru Emmanuel w 2008 roku

Najważniejszym wydarzeniem dla chóru Emmanuel w 2008 roku był czynny udział w uroczystym koncercie Polskie Pieśni Patriotyczne, który odbył się w Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Koncert odbył się 10 listopada, a okazją do jego organizacji były obchody Święta Niepodległości. W koncercie udział wzięła Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej oraz chóry „Emmanuel”, „Collegium Musicum” Instytutu Muzyki UR, „Kantata” i „Św. Rodziny”, występując pod dyrekcją Tomasza Chmiela. To było znaczące wydarzenie dla naszego chóru. Poprzedziło go wiele prób z naszym dyrygentem Romanem Olszowym oraz trzy bardzo wyczerpujące próby w filharmonii połączonych chórów, którymi dyrygowała prof. Marta Wierzbieniec (dyrektor Filharmonii Rzeszowskiej, wykładowca na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Rzeszowskiego). Dzień występu poprzedziła próba generalna z orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Koncert rozpoczął się o godz. 19, a sala wypełniona była po brzegi. Na koncert przybyło wielu znakomitych gości, duchownych i świeckich. Program koncertu wypełniły pieśni patriotyczne: „Rota”, „Ułani, ułani”, „Maszerują strzelcy, maszerują” Czerwone maki na Monte Cassino”, „Przybyli ułani”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Ostatni Mazur”, „My, Pierwsza Brygada”, Wojenko, wojenko”. Koncert zakończył się wielkimi brawami publiczności, a na bis chóry wykonały pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Dyrygentom chórów parafialnych: Romanowi Olszowemu, Ludwikowi Sowińskiemu i Bolesławowi Antoniakowi zostały wręczone kwiaty, jako wyraz uznania za wkład włożony w przygotowanie chórów do koncertu.
Innym ważnym wydarzeniem, w którym chór Emmanuel aktywnie uczestniczył były obchody upamiętniające 69 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Głównym celebransem był ks. biskup Edward Białogłowski, a homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz województwa. W jej trakcie zaśpiewaliśmy: „Modlitwa do Bogarodzicy”, „O Panie, któryś jest na niebie”, „Bogurodzica”, „Emmanuel” oraz „Veni Jezu”. Procesja do Krzyża przy Placu Śreniawitów przeszła przy zapalonych pochodniach. Mimo deszczowej pogody na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy miasta. Pod krzyżem zaśpiewaliśmy pieśni: „Rota” oraz „My Pierwsza Brygada.
W 2008 roku chór Emmanuel wziął także udział w pięciu koncertach, bądź przeglądach pieśni religijnej. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce 5 stycznia w kościele Matki Boskiej Saletyńskiej w Rzeszowie. Tego dnia podczas Mszy św. zaśpiewaliśmy kolędę „Miasto Betlejemskie”, a podczas koncertu: „Wśród nocnej Ciszy”, „Mały perkusista” oraz „Śpij Jezusie”. Dzień później, to jest 6 stycznia, chór wziął udział w IV Spotkaniach Chórów „Z Kolędą w Nowy Rok”, który odbył się w kościele p.w. Św. Mikołaja w Kraczkowej. Z polskimi kolędami i pastorałkami wystąpiło 8 chórów. Zaprezentowaliśmy kolędy: „Śpij Jezusie”, „Wśród nocnej ciszy” oraz „Pasterzu, pasterzu”. Komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze chóry. Tym razem nasz chór nie znalazł się wśród wyróżnionych, ale i tak byliśmy z występu zadowoleni.
Kolejnym występem był udział w XV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Chórów Parafialnych, który odbył się w Katedrze 12 stycznia. W koncercie zaprezentowaliśmy kolędy: „Wśród nocnej ciszy, „Miasto Betlejemskie” oraz „Mały perkusista”. Na zakończenie okresu Bożego Narodzenia chór Emmanuel wziął udział w Koncercie Kolęd, który odbył się w Trzcianie 27 stycznia. Nasz chór zaprezentował tam trzy kolędy: „Pasterzu, pasterzu”, „Mały perkusista” oraz „Śpij Jezusie”. Na zakończenie koncertu wszystkie chóry zaśpiewały wspólnie „Bóg się rodzi”.
Okres bożonarodzeniowy jest corocznie bardzo intensywnym pod względem artystycznym. W tym czasie chór Emmanuel prezentował się w macierzystej parafii oraz w parafiach Narodzenia NMP na Staroniwie oraz M.B. Nieustającej Pomocy i Św. Floriana w Załężu. Ponadto, tradycyjnie już adorował żłóbek prezentując program słowno-muzyczny, podczas którego zaśpiewał 14 kolęd.
W czasie Triduum Paschalnego chór Emmanuel zaśpiewał dla naszych kapłanów w dniu ich święta, a dzień później w Wieli Piątek adorował grób Chrystusa. Adoracje przygotowała i prowadziła Zofia Barczak. Podczas adoracji chór zaśpiewał 10 pieśni.
W dniu 26 maja 2008 r. chór pielgrzymował do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i Świętego O. Pio w Terliczce, by włączyć się w uroczystość oddania czci świętym relikwiom stygmatyka. Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo majowe odprawione przez kustosza sanktuarium o. Jana M. Sochackiego, podczas którego nasz chór zaśpiewał pieśń „Redemptoris Mater”. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniły chór Emmanuel oraz kapela ludowa „Słociniacy” ze Słociny. Nasz chór zaśpiewał: „Serce Zbawiciela”, „Emmanuel” oraz „Veni Jezu”. Podczas Apelu Jasnogórskiego zabrzmiały pieśni: „Bogurodzica” oraz „Anioł Pański”. Uroczystość transmitowana była przez Radio Maryja oraz Telewizję Trwam. Została także zarejestrowana na płycie DVD.
Wzorem poprzednich latach, w kościele p.w. Świętej Rodziny spotkało się 9 chórów parafialnych, aby pieśnią wychwalać Chrystusa obecnego w Eucharystii podczas X Koncertu Pieśni Eucharystycznych. Koncert odbył się 1 czerwca, a chór Emmanuel podczas Mszy św. zaśpiewał „Veni Jezu”, a w ramach koncertu „Agnus Dei” oraz „Panis Angelicus”. Partię solową wykonał Władysław Waltoś przy akompaniamencie skrzypcowym Marzeny Wiśniewskiej.

Z okazji 60-lecia pracy artystycznej nasz chór zorganizował benefis Władysława Waltosia. Pragnęliśmy w ten sposób wyrazić uznanie dla dorobku artystycznego naszego kolegi – wielkiego miłośnika muzyki, wykonawcy pieśni kościelnych i operetkowych. Uroczystość odbyła się w Osiedlowym Domu Kultury „Gwarek” 13 czerwca 2008 roku.
W drugą rocznicę śmierci Kazimierza Dzięgiela (dyrygenta rzeszowskich chórów parafialnych), zebrało się sześć okolicznych chórów, aby śpiewać pieśni skomponowane przez pana Kazimierza. Uroczystość odbyła się w kościele p.w. Św. Kalasancjusza w Rzeszowie (14.06.2008), a rozpoczęła się wspomnieniem brata – ks. Władysława Dzięgiela, który wspominał śp. Kazimierza. Koncelebrowanej Mszy św. w intencji śp. Kazimierza Dzięgiela przewodniczył ks. biskup Edward Białogłowski, po zakończeniu której chóry wykonywały przygotowane pieśni. Chór Emmanuel zaśpiewał: „Hymn do świętej Cecylii” oraz „Jezu ufam Tobie”.
W 2008 roku Chór Emmanuel nagrał swoją kolejną płytę. Nagranie odbyło się 15 grudnia w studiu nagraniowym Katolickiego Radia „Via”. Większość z nas po raz pierwszy znalazło się w prawdziwym studiu nagraniowym. Okazało się, że nie było to łatwe zadanie, nagranie przedłużyło się do kilku godzin i wszyscy byli bardzo zmęczeni. Dwadzieścia utworów, jakie znalazło się na płycie, udało się nagrać w ciągu jednego dnia. Płyty zostały rozprowadzone wśród naszych parafian, a nakład szybko się rozszedł. Na płycie znalazły się następujące utwory: „Białe Boże Narodzenie”, „Pasterzu, pasterzu”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Święta Panienka”, „Świder”, „Dzieciątko się narodziło”, „Adeste fideles”, „Za kim tęsknisz pasterzu”, „Dziecino Święta”, „Noc cicha w śnie”, „Dzwonki sań”, „Już pasterze”, „The Little Drummer Boy”, „Boże Dziecię”, „Wszystko się raduje”, „Mam ja skarb”, „Wśród nocnej ciszy”, „Miasto Betlejemskie”, „Czas radości”, „Śpij Jezusie”.
Inne warte zauważenia wydarzenia, w których wziął udział chór Emmanuel to: uroczystość bierzmowania (5 maja), czuwanie fatimskie (13 maja), różaniec w Katolickim Radio Rzeszów „VIA”, Oprawa muzyczna Mszy św. podczas peregrynacji bł. Karoliny, Msza odpustowa w parafii Św. Judy Tadeusza, Msza w Niedzielę Świętej Rodziny
z Nazaretu.
W dniu trzeciej rocznicy śmierci ojca świętego Jana Pawła II na Rynku w Rzeszowie odbył się koncert „Pamiętamy, jesteśmy ...” Wśród wykonawców znalazło się wiele chórów parafialnych, między innymi nasz chór Emmanuel.

 

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj